Ocet jabłkowy jest produktem znanym i powszechnie stosowanym w każdym gospodarstwie domowym. Może służyć nie tylko jako naturalny konserwant czy dodatek do potraw, lecz także wspierać proces odchudzania i obniżać poziom glukozy. Co jeszcze należy wiedzieć o tym produkcie?

Ocet jabłkowy – co to takiego?

Ocet jabłkowy jest jedną spośród kilku odmian octu, a więc wodnego roztworu kwasu octowego. Cechuje go kolor bursztynowy, kwaśny smak i wyrazisty, specyficzny zapach. Najczęściej spotkać go można w kuchni, gdyż regularnie spożywany w rozsądnych ilościach, może mieć dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Można stosować go także jako środek kosmetyczny, czyszczący oraz specyfik, który pomoże nam w walce ze zbędnymi kilogramami. Substancja ta posiada składniki, które wykazują się korzystnym działaniem na ludzki organizm. Znajdziemy tam m.in.: aminokwasy, enzymy, pektyny czy też związki polifenolowe, np. kwas kawowy i chlorogenowy. Jest produktem niskokalorycznym – łyżka stołowa substancji zawiera zaledwie 3 kalorie. Z powodzeniem możemy dodawać go do posiłków, o ile nie występują żadne przeciwskazania.

Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?

Zawarte w occie jabłkowym witaminy i minerały mają korzystne działanie na odporność, wspomagają pamięć oraz poprawiają wygląd i ogólną kondycję włosów i paznokci. Obecność pektyn sprawia, że ocet ten posiada właściwości oczyszczające. W ten sposób pomaga usunąć z układu pokarmowego niestrawione resztki. Reguluje także proces trawienia poprzez pobudzanie produkcji enzymów trawiennych. Dodany do posiłku sprawi, że szybciej poczujemy sytość. Jego dobroczynne działanie mogą odczuć także osoby zmagające się z podwyższonym poziomem cholesterolu i cukru we krwi, gdyż ocet skutecznie je obniża. Jedną z najczęściej podkreślanych cech tego produktu, jest jego działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Rozcieńczony preparat może pomóc w walce z zakażeniami grzybiczymi, takimi jak np. grzybica paznokci. Pomocny jest także w zwalczaniu wszy oraz leczeniu infekcji uszu.