Ocet jabłkowy (https://www.bee.pl/9210-ocet-jablkowy) jest odmianą octu owocowego, wytwarzaną poprzez naturalną fermentacje jabłek. Do produkcji octu wystarczą 3 składniki – owoce, woda i dostęp tlenu. Alkohol, który tworzy się w trakcie fermentacji owoców, w połączeniu z bakteriami zawartymi w powietrzu zamienia się w ocet (bez dostępu powietrza powstanie wino). Końcowym efektem jest żółtawy, mętny płyn, o kwaśnym smaku i zapachu jabłek. Z powodzeniem możemy go zrobić samodzielnie w domu.

Właściwości octu jabłkowego

Z octem jabłkowym warto się zaprzyjaźnić, ponieważ ma on zbawienne działanie dla naszego organizmu. Głównym składnikiem octu jabłkowego jest kwas octowy, który przyczynia się do obniżania poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów, tym samym zmniejszając ryzyko miażdżycy. Ocet zawiera w składzie pektyny i aminokwasy, oraz wiele witamin i składników mineralnych (witaminę C i witaminy z grupy B, potas, magnez, wapń, żelazo, sód, fosfor). Tej niepozornej substancji przypisuje się właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i immunostymulacyjne. Wpływa też na regulowanie poziomu glukozy we krwi i wydzielania insuliny, a dzięki temu wspomaga odchudzanie. Ocet jabłkowy wspiera procesy trawienne, wyrównuje poziom pH w organizmie, a także jest naturalnym probiotykiem i dobrze wpływa na odporność organizmu.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Najprostszym sposobem na spożywanie octu jabłkowego, jest przygotowanie mikstury z jednej łyżeczki octu i jednej szklanki wody i spożywanie jej przed posiłkiem. Wypicie szklanki wody z łyżeczką octu i odrobiną miodu jest doskonałą metodą na nieprzyjemny zapach z ust. Płukanka z octu zmieszanego z wodą w stosunku 1:2 jest polecana do płukania bolącego gardła.

Ocet jabłkowy możemy używać także do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Płukanka octowa nada połysku i miękkości włosom, rozcieńczony ocet pomoże w walce z grzybicą i stanami zapalnymi, a okłady z octu przyspieszą gojenie ran. Może nam też posłużyć jako tonik do twarzy, lub być wykorzystanym do moczenia zmęczonych i opuchniętych stóp.